Menu Zamknij

Przy obecnym rynku pracy coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej i pracę na własny rachunek. Początkowo dla takiego świeżego przedsiębiorcy wydawać się to może niezwykle skomplikowane. Rozpoczynając jednak takie poczynania powinien on przygotować sobie plan działania, który zawiera raptem trzy punkty i starać się realizować je po kolei.

1. Po pierwsze należy zastanowić się jaki rodzaj działalności chcielibyście prowadzić i od kiedy rozpocząć faktyczne działania.

Na tym etapie warto sprawdzić w miejscowym urzędzie pracy bądź w instytucjach udzielających wsparcia z Unii Europejskiej, czy są szanse na uzyskanie dodatkowych środków na przyszłą działalność. Z Urzędu Pracy można uzyskać ok.20 tys. zł, a ze środków UE nawet do 40 tys.

2. Po drugie kiedy pierwszy punkt jest już zrealizowany należy udać się u Urzędu Miasta lub

Urzędu Gminy ( w zależności od miejsca zamieszkania ) i złożyć druk CEIDG-1.

Ten etap wydaje się dla nowych przedsiębiorców najbardziej skomplikowany. Druk zgłoszenia rozpoczęcia działalności ma wprawdzie kilka stron i wydaje się trudny, ale tak naprawdę wcale nie jest tak źle. W formularzu zawarte są informacje dotyczące przedsiębiorcy, daty rozpoczęcia działalności , nazwę firmy, rodzaj działalności, określenie czy podlegamy ubezpieczeniu w Zus czy w KRUS, a także co istotne wybór formy opodatkowania i określenie czy księgowość firmy będzie prowadzona samodzielnie , czy też przez wyspecjalizowane biuro rachunkowe. Oczywiście wielu z przyszłych przedsiębiorców biorąc pod uwagę koszty założenia własnej firmy będzie rozważało taką opcję, by księgowość prowadzić samemu, ale warto jednak rozważyć czy nie prościej byłoby powierzyć to profesjonalnemu podmiotowi jakim jest biuro rachunkowe. Ofert takich jest na rynku wiele i na pewno każdy znajdzie biuro rachunkowe, które będzie odpowiadało jego potrzebom. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że wybierając biuro rachunkowe już na tym etapie można liczyć na pomoc i fachową poradę już od momentu wypełniania wypełniania formularza CEIDG-1. Po złożeniu takiego formularza w ciągu kilku dni otrzymacie informację o nadanym numerze NIP ( jeżeli wcześniej go nie posiadaliście ) i numerze Regon. Po otrzymaniu tych numerów można przejść do trzeciego ostatniego etapu.

3.Trzecim etapem jest wizyta w ZUS lub Krus i w Urzędzie Skarbowym ( w sytuacji gdy zdecydowaliśmy się na rejestrację jako podatnik Vat )

Często osoby rozpoczynające działalność gospodarczą zapominają o tym etapie sugerując się zapewnieniami o rejestracji działalności w tzw „ jednym okienku „. Faktycznie Urząd Miasta , czy Gminy przesyła automatycznie informację do ZUS i US o nowo utworzonym podmiocie( firmie ) nie dokonuje natomiast zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ani na Vat . Konieczne jest więc zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego na druku ZUS -ZUA nowego przedsiębiorcy jako osoby fizycznej i na to jest 7 dni od daty rozpoczęcia działalności. W przypadku gdy przedsiębiorca chce funkcjonować jako podatnik Vat należy złożyć w Urzędzie Skarbowym druk Vat-R wraz z opłatą rejestracyjną 170 zł. Co ważne , jeżeli chcemy być Vatowcami od pierwszego dnia działalności druk taki musimy złożyć w urzędzie co najmniej na dzień przed planowaną datą rozpoczęcia. Jeżeli spóźnimy się z tym vatowcami zostaniemy od kolejnego miesiąca działalności. W tym przypadku konieczna będzie także wizyta w banku i założenie firmowego rachunku bankowego.

Etap ten mają praktycznie z głowy osoby, które od początku zdecydowały się na podpisanie umowy z biurem księgowym. Biuro rachunkowe od początku przejmie od nas przygotowanie odpowiednich druków oraz złożenie ich we właściwym terminie w odpowiednich urzędach.

Skoro wszystkie zgłoszenia mamy już za sobą , a prowadzenie księgowości powierzyliśmy specjalistom w biurze rachunkowym możemy spokojnie zająć się naszą działalnością.:-)